tamam
Hangzhou SED Pharmaceutical Machinery Co.,Ltd. 86-0571-88617715 info@sedpharma.com

Haberler

Teklif Alın
Ana sayfa - Haberler - Blister paketleme makinesi nedir?

Blister paketleme makinesi nedir?

July 9, 2021

Blister Ambalaja Genel Bakış

tam donanımlı mısın eczacılığa ait, gıda işleme tesisi veya kimya fabrikası?Mühimmatınıza eklemeyi düşünebileceğiniz ekipmanlardan biri de blister kapatma makinesidir.

Bir blister paketleme makinesinin ne olduğunu ve neden buna sahip olmanız gerektiğini bilmek ister misiniz?Bu kılavuzu sonuna kadar okuyun.Blister ambalaj hakkında bilmeniz gereken her şeyi size açıklayacağız.

 

Blister Paketleme Makinası Nedir?

Blister paketleme makineleri, tabletler, kapsüller vb. için birim doz paketleme olarak kullanılan özel makinelerdir. Cihaz, genellikle ısıyla şekillendirilmiş plastik veya soğuk olmak üzere şekillendirilebilir bir filmden oluşan bir boşluk veya cep olabilen bir kabarcık paketinin bir bileşenine sahiptir. -oluşturulmuş alüminyum film.Bu genellikle alüminyum folyodan bir kapak contasına sahiptir.

Başka bir deyişle, bu, önceden oluşturulmuş boşluklarda ürünlerin paketlenmesine ve kapatılmasına yardımcı olan hem hareketli hem de sabit parçalara sahip elektromekanik bir makinedir.

Mekanik hareketler, ambalaj malzemesi üzerinde ebatlı boşlukların oluşmasını, doldurulmasını ve uygun malzemelerle kapatılmasını kolaylaştırır.

Farklı paketleme malzemeleri ve şekillendirme ilkeleri kullanılarak, Blister Paketler ayrıca üç tipe ayrılabilir: alüminyum/plastik (termoforming) kabarcık paketi, alüminyum/alüminyum (soğuk şekillendirme) kabarcık paketi ve alüminyum/plastik/alüminyum kabarcık paketi.

 

Blister Kapama Makinesi Çeşitleri

Çalışma süreçlerine göre, blister paketleme makinesi üç farklı kategoriye ayrılır.

Bunlar :

 • Rulo tipi blister paketleme makinesi
 • Silindir plakalı blister paketleme makinesi
 • Düz plaka blister paketleme makinesi

Bu blister paketleme makinelerine kısa bir genel bakış yapalım:

 •  

Silindir tipi blister makinesi:

 •  

Rulo blister ambalaj makinelerinin çalışma kuralı oldukça basittir.Şekillendirme filmi, ısıtma cihazı tarafından ısıtılır ve yumuşatılır.Kabarcık daha sonra silindir oluşturan kalıplama silindiri üzerindeki negatif vakum basıncı ile emilir ve bu nedenle doldurma cihazı paketlenmiş nesneyi blistere doldurur, ardından silindir tipinden geçer.

Isı ile yapıştırma cihazı, uygun bir sıcaklık ve basınçta blister malzemenin yüzeyindeki tek taraflı yapışkan kaplı kapak filmini yalıtır ve paketlenmiş nesneyi blister içinde yalıtır.

 •  

Silindir plaka blister yapıştırma makinesi

 •  

Silindir plaka tipi blister paketleme makinesi, silindir tipi ve düz tip blister paketleme makinesinin temeli ile geliştirilmiştir.Yani, üflemeli kalıplama (pozitif basınç oluşturma) için düz tip bir kalıplama cihazı kullanılır ve bir rulo tipi sızdırmazlık cihazı kapatılır ve bunun blister ambalaj makinesinin çalışma prensibi esas itibarıyla aynıdır.

 •  

Düz blister yapıştırma makinesi

 •  

Düz şekillendirme blister makinesinin çalışma kuralı: Oluşturulan film, düz ısıtma cihazı tarafından ısıtılır ve yumuşatılır.Yumuşatılmış film, yassı şekillendirme cihazı içinde sıkıştırılmış gaz kullanılarak bir blistere üflenir ve bu nedenle doldurma cihazı, paketi blistere doldurur.

Daha sonra düz mühürleme cihazına gönderilir ve bu nedenle kapak filmi uygun sıcaklık ve basınç altında oluşturulan film ile mühürlenir, daha sonra parti numarası yazdırılır ve böylece kesik çizgi tip baskı cihazı tarafından basılır.Son olarak, zımbalama cihazı önceden belirlenmiş boyuttaki bir ürün bölümüne delinir.

 

Blister Makinesi Çalışma Prensibi

Türü ne olursa olsun, blister paketleme makinesi süreci hemen hemen aynıdır.

Yukarıdaki işlemde, makineler arasında en önemli fark, bir kabarcık oluşturma cihazı ve ısıyla kapatma cihazı üzerindedir.Kabarcık oluşturma, tambur tipi ve düz plaka tipine ayrılır.

Düz plaka tipi kabarcık oluşturma cihazı genellikle tambur tipinden daha iyi performans gösterir.Isıl yapıştırma ayrıca tambur tipi ve düz plaka tipine ayrılmıştır.

Isı yalıtım etkisi ile ilgili olarak, düz plaka tipi tambur tipinden daha iyidir, tambur tipi ise hız ve güvenilirlik açısından avantajlara sahiptir.

Yukarıdaki blister ambalajlama işlemi genellikle manuel işlem, yarı otomatik işlem veya otomatik işlem ile tamamlanır.Blister ambalajın büyük ölçekli üretim hacmi, nispeten sabit çeşitlilik ve dolayısıyla güvenli ve sıhhi talep için, üretim için otomatik bir paketleme hattı kullanılması tavsiye edilir.

Ek olarak, otomatik blister paketleme makineleri genellikle otomatik yazıcı, manuel yerleştirme makinesi, kutulama makinesi ile bağlantılıdır.çok fazla emek ve zaman tasarrufu sağlamak için otomatik bir blister ambalaj hattı için.

 

Avantajlar:

Gıda, ilaç veya kimya endüstrisindeyseniz, bir blister paketleme makinesi satın alıp almama konusunda emin olamayabilirsiniz.Her şeyi netleştirmek için, bir blister paketleme makinesi kullanmanın en önemli faydaları şunlardır:

 

 • Ürün bütünlüğünü garanti eder:Bu noktada bu blister ambalajın çok hassas uygulamalar için kullanıldığını söyleyebiliriz.Bunlar gıda ve ilaç endüstrilerini içerir.Blister paketler, ürünlere hava geçirmez bir sızdırmazlık sağlar.Neme ve havaya maruz kalmazlar.Bunu yaparken, nihai ürün kalitesini koruyacaktır.

 

 • Kurcalama kanıtı:Lister paketleri herhangi bir dış fiziksel güç tarafından engellenemez.Bu aynı zamanda hapların ve kapsüllerin bütünlüğünü korumada da uzun bir yol kat eder.

 

 • Uygun maliyetli:Özellikle kapsül ve hap paketleme maliyetini azaltmak istediğinizde, blister ambalaj size önemli miktarda para tasarrufu sağlayabilir.Plastik ambalajdan daha ucuzdur.

 

 • Doğru dozaj:Haplar ve tabletler belirlenmiş ambalajlarında olduğundan, dozajın doğruluğunu korumak hiçbir şekilde zor olmayacaktır.Birinin ilaç dozajını takip etmesi kolay olacaktır.

 

 • Tanımlamayı iyileştirir: Daha önce de belirttiğimiz gibi, etiketleme, blister paketleme makinesi işlemi ile vurgulanan faaliyetlerden biridir.Ürünlerin diğer bilgilerin yanı sıra isimleri ile kolayca tanınmasını sağlar.