tamam
Hangzhou SED Pharmaceutical Machinery Co.,Ltd. 86-0571-88617715 info@sedpharma.com

Haberler

Teklif Alın
Ana sayfa - Haberler - Scroll kompresörün ömrünü nasıl uzatabilirsiniz? Önce 7 yaygın arıza hakkında bilgi edinin!

Scroll kompresörün ömrünü nasıl uzatabilirsiniz? Önce 7 yaygın arıza hakkında bilgi edinin!

June 15, 2020

Scroll kompresör kompresörün bir tür hacimsel sıkıştırmasıdır, esas olarak klima, soğutma, vakum pompası vb.Için kullanılır, küçük hacimli, hafif, düşük gürültü, yüksek güvenilirlik, iyi güvenlik, uzun ömür, avantajları vardır geleneksel orta ve küçük pistonlu kompresör yelpazesi içinde değiştirin, şimdi ilaç ve gıda endüstrilerinde görülebilir.

Scroll kompresörünün ömrünün genellikle 20 yıldan fazla olduğu anlaşılmaktadır, ancak öncül, kullanıcıların düzenli bakım ve bakım çalışmaları yapması gerektiğidir.Ayrıca, bazı küçük hatalar meydana geldiğinde, kullanıcıların nedenini zamanında yargılamaları, Ekipmanda daha fazla hasarı önlemek için ilgili tedavi.Parma kompresörünün yaygın arızaları ve nedenleri nelerdir? Üreticinin teknik personeli buna basit bir cevap verdi.
Arıza fenomeni 1: mekanizmanın yüzeyi hafif bakır kaplama, ağır pas, disk açıklığı ve piston ve silindir kafası pasıdır, boşlukta bir azalmaya, artan sürtünmeye neden olur.

Bu durumun aşırı su olduğu, ana nedeninin soğutma sistemi vakum derecesinin yeterli olmadığı veya soğutucu su içeriğinin standardı aştığı, soğutma sistemi vakum derecesini destekleme veya soğutucu su içeriğini kontrol etme gereksiniminden kaynaklandığı bildirilmektedir.
Arıza fenomeni iki: girdap diskin yüzeyi düzensiz aşınma belirtileri.
Teknik personel analizi, sistem yağı geri getirmek için yeterli olmadığında veya yağlama eksikliğinin aşınmaya meyilli olduğu durumlarda, oksidasyon cildinin veya sistem borusu tozunun ve kirin kurulum sürecinde üretilen sistemin daha fazla olduğuna işaret etti.

Üçüncü hata: klima gürültüsü, açılışta güç açma, mekanizma parçaları yüzeyi kuru, anormal aşınma (yağ eksikliği); Mekanizmanın yüzeyinde uygun miktarda yağ ancak anormal aşınma.
Bu durumun nedeni genellikle düşük yağ viskozitesi veya düşük yağ viskozitesi ile sonuçlanan çok fazla soğutucu akışkan hacmi ile sonuçlanan yetersiz yağ geri dönüş sistemi veya kompresörün yüksek sıcaklığından kaynaklanmaktadır.

Arıza fenomeni dört: güç başlatma gezisinde klima, anormal ölçüm direnci, toprağa kısa devre Bobin kısa devre veya beyaz ızgaranın erimesi veya aşırı ısınma ile yanar.

Bu fenomenin nedeni, sistem safsızlıklarının bobin çizik kısa devresinin (çoğunlukla yüzeyde) sınırını aşması veya bobin üretim işlemi boya hasarının kısa devreye (çoğunlukla yüzeyde) veya aşırı yük kablosunun kullanılmasına neden olmasıdır. bobin yanığının hızlı yaşlanması.
Hata 5: yüksek ses.Teknisyenler, kompresörün çalışması kötü gürültüye sahip olacaksa, genel fabrika tespit edilebileceğini, kompresörün değiştirilmesinden sonra fabrika dışındaki gürültünün meydana gelebileceğini, gürültünün nedeninin genellikle kaynak akışından kaynaklandığını söyledi. motor temizleme odası gürültüsü, girdap disk gürültüsü gibi kaynak gürültüsü.

Bu bağlamda, teknik personel, ekipmanın kurulumu sırasında, kirliliklerin sıkı bir şekilde kontrol edilmemesi ve yağlama eksikliğinden sonra bir süre çalıştırılmaması durumunda, kompresörün anormal ses üretmesine neden olabileceğini önermektedir. emme, dönüş yağ filtresi, yanı sıra yağ kalitesi, onaylamak ve geliştirmek için yağ miktarı.

Hata olgusu altı: egzoz sıcaklığı çok yüksek Birçok kullanıcı, kompresörün çok kısa bir sürede önyükleme işleminde kompresörün, egzoz sıcaklığının çok yüksek olduğunu, kompresörün sökülmesinden sonra kaydırma diski sıcaklığının yüzeyinin biraz yanmış olduğunu bildirdi.
Teknik personel, genellikle harici makine havalandırması, soğutma sıvısı kaçağı veya yetersiz, dört yollu vana serisi gaz, sistem filtreleri veya elektronik genleşme vanası bloğundan kaynaklandığını söyledi.

Arıza fenomeni yedi: kompresör çalışabilir, ancak anormal ses ile basınç farkını oluşturamaz veya bloke edildikten sonra bir süre çalışabilir ve çapraz kayma halkası kırığı, çok sayıda gümüş metal cips ve bakır cips vardır.
Teknisyenler, çapraz kayma halkasının kırılma nedeninin genellikle başlangıç ​​basıncının dengesizliğine bağlı olduğunu ve bunun esas olarak doldurulduktan sonra soğutucunun derhal çalışmasından kaynaklandığını belirtmektedir.